Stephen King már több mint fél évszázada ontja a horror-regényeket - több köztük mára már kultikussá vált. A 73 éves író Maine-ben született és történeteinek nagy része is itt, az Amerika északkeleti csücskében lévő államban játszódik. Ellátogattunk mi is Maine-be, már csak azért is, mert tini korom óta rajongok az íróért.***
Bevallom őszintén Stephen King könyvei közül nem mindegyikért vagyok oda, de néha még a gyengébbeket is élvezettel olvasom, annyira jól "belevarázsol" az író a történetbe. A legújabb kötete éppen ma jelenik meg Amerikában - ami idén már a harmadik -, és hála az előrendelés lehetőségének, a premier napján máris belevethetem magam Billy Summers kalandjaiba.
Stephen King ugyan sosem fog irodalmi Nobel díjat kapni - szerintem nem is pályázik rá - de tény, hogy nagyon gazdag karrier és életút áll mögötte, olvasói pedig imádják, akármilyen furcsa szerzet. Csaknem ötven év telt el azóta, hogy első horrorkötetét publikálták. A Carrie-ből 1976-ban filmet is forgattak, amelyet számtalan könyv majd ezekből készült mozi követett. AZ, A Kedvencek temetője, Halálsoron, Tortúra, Ragyogás, Járvány, Cujó, A remény rabjai, vagy a már újabb művek: a Búra, a Mr Mercedes, 11/22/63 - ez csak néhány Stephen King nagy sikerű művei közül, amellyel a mozivásznon illetve tévésorozat formájában is találkozhattunk.
Sőt, egyszer kísérletképpen még az X Akták sorozat egyik epizódjának a forgatókönyvét is Stephen King írta - természetesen ez a rész is Maine-ben játszódik.
Így hát ha nem is személyesen, de a horrorkirálynak köszönhetően már számtalanszor járhattunk Maineben, akár az író lakhelyének helyszínein is borzonghattunk. AZ történetében a sorozatgyilkos bohóc és a gyerkőccsapat élet-halál küzdelme ma már kultikussá vált. Ugyan egy kitalált városban Derryben játszódik, de a helyszínek valóságosak: Stephen King otthonában, Bangorban megtalálhatjuk a Union és Jackson utca sarkát, ahol a könyv (illetve az abból készült film) nyitójelenetében egy gyilkos bohóc csalogatja ifjú áldozatát egy csatornához... De Bangorban találhatjuk meg Paul Bunyan szobrát is, amely egy nem túl bizalomgerjesztő favágót ábrázol, aki Stephen King világában lemászik talpazatáról, hogy óriási baltájával aprítsa az arra járókat. A helyi temető az egyik legrégebbi az USA-ban. A Mount Hope festői lankáin forgatták a Kedvencek Temetőjének néhány jelenetét, a filmben maga az író Stephen King is vállalt egy kisebb szerepet (egy temetést levezető tiszteletest alakított).
De nem csak a műveit, hanem magát az írót is egyfajta kultikus tisztelet övezi. Ez pedig olykor már terhessé is vált az írónak, aki sosem titkolta szeretetét szülőföldje, és azon belül is otthona, Bangor felé. De amikor a rajongók már egymásnak adták a kilincset a háza előtt, hogy csak egy pillantást vessenek az íróra, akkor már Stephen is elérkezettnek látta az időt, hogy új helyre költözzön.
Ám nem akarta megfosztani a zarándokhelytől szeretett olvasóit, ezért inkább megtartotta a gótikus kinézetű vérvörös házat (sőt afféle mentorházként fiatal pályakezdő íróknak is tart itt szemináriumokat), családjával pedig átköltözött egy másik épületbe - ám annak a címét már gondosan titkolja. A vörös házba - ami több évtizedig volt az otthona - bemenni sajnos nem lehet, sőt még szuvenír,- vagy könyvesboltot sem alakítottak ki benne . pedig igény lenne rá. Bangori tartókodásunk során többször is ellátogattunk a kovácsoltvas kerítéssel ölelt baljós épülethez, hátha mégis arra jár Stephen. Őt ugyan nem láttuk, de a rajongók egymás után érkeztek, hogy csak egy fényképet készíthessenek a ház kapujában. Volt aki még levelet is hagyott az írónak, ami alig fél órával később már eltűnt, remélhetőleg eljut a címzetthez.
A kortárs irodalom legsikeresebb írójának könyvei több mint 40 különböző fordításban láttak napvilágot, 400 millió példányban keltek el. A 73 éves írónak idén már két új kötete jelent meg Amerikában, de a következőre sem kell sokat várnunk: ma, vagyis augusztus 3-án jelenik meg a harmadik, Billy Summers.
Kép és szöveg: MandaMom